Markalar Sosyal Medya’da Nasıl Konumlanmalı?

Sosyal medyanın gün geçtikçe gücünü arttırması, klasik reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının yanında üçüncü bir güç olarak yer almaya başlaması markaların dikkatini çekmeye başladı. Durum böyle olunca markalar sosyal medyanın önemini daha iyi kavramaya başladılar. Bu durum 2009 yılından bu yana markaların sosyal medya hesaplarının artmasından da rahatlıkla anlaşılabilir.

Sosyal mecralarda önemli olan her zaman için nicelik değil niteliktir. Bunu ajansların markalara anlatması kimi zaman zorlu koşullar altında olsa da elinde sonunda bir uzlaşma yolu bulunmaya çalışılmalıdır. Çünkü, marka sosyal medyadan ne istediğini bilmez ya da sosyal medyayı klasik bir reklam mecrası olarak görürse büyük yanılgıya düşer. Bu noktada markaların çalıştığı ajanslar markalara doğru yolu göstermekle yükümlüdürler. Burada “markanın ihtiyaçları neler” sorusu sorulmalı ve cevabı aranmalıdır. Alınacak cevaba göre bir sosyal medya stratejisi belirlenmeli ve planlı bir şekilde uygulanmalıdır. Bu strateji uygulanırken olmazsa olmaz birkaç kuralı es geçmemek gerekir. Bunların en önemlileri; müşterilere karşı çözüm odaklı olmak, sosyal medyayı ürün satma mecrası olarak değil de itibar yaratma ve güçlendirme mecrası olarak görmek ve istatistikleri raporlayarak markanın gelişiminin izlenmesi, bu raporlara göre çözümler üretip stratejiler geliştirmektir. Sosyal medyada önemli olan içi boş kampanyalar yapıp hediyeler dağıtmak değil, sürdürülebilir ve istiklarlı stratejilerle “love marks” olma yolunda emin adımlarla ilerlemektir. Girdiğiniz bu yolda takipçilerinizden marka elçileri yaratabilirseniz olayı sosyal medyadan çok farklı bir boyuta taşımayı başarıp bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Bu yüzden yapılan planların, alınacak aksiyonların içine müşteri de katılmalıdır. Müşteriniz neredeyse siz de orada olmak zorundasınız, onları analiz edip ilgilerini çekebilecek içerikler paylaşmak markayı yavaş yavaş tek düzelikten kurtarıp yarar sağlayıcı ve tüketici dostu haline getirecektir.

Özetle; insanları konuşturup müşterilerle iyi bir iletişim kurarsanız fark yaratan bir marka olursunuz. İnsanlar değerli olduklarını hissetmek isterler, onlara müşteriden önce değerli olduklarını hissettirin. Yeniliklere açık olup tüm sosyal mecralarla entegre bir şekilde çalışmak markanın itibarını güçlendirecek ve sosyal medyada güçlü bir yer edinmenizi sağlayacaktır.